Witamina B12 – działanie, skutki niedoborów i odpowiednia suplementacja

Witamina B12 zwana też czerwoną witaminą oraz kobalaminą jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest też jedyną witaminą, która nie występuje w diecie roślinnej i należy ją suplementować. Sprawdź jak działa, jak suplementować oraz jakie są objawy gdy jej zabraknie!

witamina b12

Właściwości witaminy

Witamina B12 to tak naprawdę grupa związków organicznych zaliczanych do kategorii witamin z grupy B, co ciekawe po raz pierwszy została wyizolowana w 1948 roku. Mówi się na nią „czerwona witamina” ze względu na to, że swoją budową przypomina hemoglobinę. Jej druga nazwa to „kobalamina„, ponieważ zawiera kobalt jako atom centralny. Organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć kobalaminę sam, dlatego musimy dostarczyć ją z pożywienia lub suplementacji. Prawidłowe działanie funkcji takich jak dobry wpływ na układ krwionośny, pokarmowy, nerwowy, uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek, odpowiada za przemiany metaboliczne tłuszczów i węglowodanów, ochrania nerwy oraz odpowiada za utrzymanie dobrej i aktywnej pracy mięśni, dzięki czemu zmniejszy u nas uczucie zmęczenia.

 

Objawy niedoboru witaminy B12

Jeżeli słyszmy niedobór to często może się nam wydawać, że nie jest to nic poważnego oraz trochę poczujemy się słabsi a później nam przejdzie. W przypadku kobalaminy sprawa może wyglądać inaczej, nawet mały niedobór może doprowadzić do objawów groźnych dla zdrowia. Większe niedobory mogą doprowadzić nawet do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń mózgu oraz układu nerwowego. Objaw niedoboru witaminy B12 jest naprawdę wiele, jednak najczęściej wyróżnia się kolejno:

  • depresja
  • zaburzenia siły mięśniowej
  • otępienie
  • chwiejność nastroju
  • brak apetytu

Dodatkowo potrafią pojawić się objawy związane ze skórą człowieka, takie jak zżółcenie skóry.

niedobór b12
Skutki niedoboru witaminy B12

Osłabienie

Witamina B12 jest potrzebna dla nas do prawidłowego funkcjonowania, jej zbyt mała ilość może zmniejszyć produkcję czerwonych krwinek, przez co może pogorszyć dostarczanie tlenu dla naszego organizmu. Jak potwierdzają wyniki badań, opublikowanych w 2020 r. na łamach naukowego czasopisma „Nutrients„, zbyt mała ilość zdrowych czerwonych krwinek być powodem osłabienia oraz zmęczenia.

Depresja

Badania z 2021 r. opublikowane przez „Metabolites” wskazują na powiązanie pomiędzy brakami witaminy, a podwyższonym poziomem aminokwasu zawierającego siarkę zwanego homocysteiną. Przez to jest szansa na zwiększenie się częstotliwości stresu oksydacyjnego który sprzyja rozwojowi depresji. Mogą to potwierdzać badania z 2020 roku opublikowane przez „Child and Adolescent Mental Health” w których dowiadujemy się, że uczestnicy z depresją mieli niższy poziom witaminy i wyższy poziom homocysteiny niż Ci którzy byli zdrowi.

Praca mózgu

Patrząc na badania z 2020 r. opublikowane przez „The Cureus Journal of Medical Science” niedobór witaminy negatywnie wpływał na centralny układ nerwowy przez co powodował trudności z koncentracją, jednak suplementacja pozwala na ponowne lepsze funkcjonowanie co potwierdzają wspomniane wcześniej badania. Osoby które miały niedobór tejże witaminy zgłaszały problemy z koncentracją i pamięcią, jednak po suplementacji 86% z osób zgłosiło znaczną poprawę ich dolegliwości.

Wszystko o B12

Dostarczanie przez wegan + ciekawostka

Osoby spożywające tradycyjną dietę mięsną dostarczają tę witaminę do swojego organizmu poprzez konsumpcję mięsa, natomiast jak to robią weganie? Odpowiedź jest bardzo prosta, witamina jest dostarczana poprzez suplementacje w tabletkach, kroplach bądź pod inną postacią. Suplementy dostaniemy w każdej aptece czy też w sklepach internetowych. Podczas suplementacji należy stosować się do zaleceń producenta.

Z racji, iż czerwona witamina naturalnie nie występuje w roślinach, sama dieta wegańska nie wystarczy. B12 bowiem naturalnie występuje w glebie oraz wodzie- co może zaskoczyć niejednych z nas. Jak podaje artykuł finanse.wp.pl:

Jest ona powszechnie dostępna w diecie mięsnej, ale okazuje się, że wcale nie wytwarzają jej zwierzęta. Odpowiadają za nią bakterie, zjadane przez nie wraz z ziemią i wodą. Podobnie jak w przypadku białek, zwierzęta jedynie pośredniczą. Przed czasami hodowli przemysłowej, zwierzęta i ludzie pozyskiwali B12 z resztek ziemi zjadanych wraz z warzywami lub pijąc wodę ze źródeł i strumieni – mówi narrator filmu.
Dalej słyszymy, że obecnie pestycydy, antybiotyki i chlor zabijają bakterie, produkujące tę witaminę, więc trzeba ją podawać nawet zwierzętom hodowlanym.


Źródła:

  1. Redakcja diagnostyki – Niedobór witaminy B12 – jak sprawdzić? Poznaj objawy oraz przyczyny, Diagnostyka [30.01.2024]
  2. mgr farm Piotr Gmachowski – Niedobór witaminy B12 – przyczyny, objawy, skutki niskiego poziomu witaminy B12, DOZ [30.01.2024]
  3. mgr Natalia Kowalewska – Witamina B12 – właściwości, źródła, nadmiar i niedobór, suplementacja, Apteka Rosa [30.01.2024]
  4. Konrad Bagiński – Uważaj na witaminę B12. To powszechne przekonanie, ale błędne, Wp Finanse [30.01.2024]

Oprac: Natalia Musiolik, Kraków 2024, CC BY 4.0 Attribution 4.0 International

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top