Wegetarianizm i weganizm, te 2 słowa choć brzmią bardzo podobnie w praktyce oznaczają dwie różne rzeczy, często z tego powodu dochodzi do pomyłek, jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie są różnice pomiędzy nimi to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Wegetarianizm charakterystyka
Wegetarianie nie spożywają mięsa (wieprzowina, wołowina, drób, ryby), natomiast spożywają wszystkie produkty odzwierzęce, takie jak: mleko, jajka, sery…, jednak sama ich dieta głównie opiera się na produktach roślinnych. Powodów dla którego ludzie wybierają tę dietę jest klika, głównie chodzi o powody etyczne natomiast część osób decyduje się na taką dietę z powodów zdrowotnych lub religijnych.
Jednak sam wegetarianizm to nie wszystko ponieważ posiada on wiele odłamów diet :
- laktowegetariańska – dopuszcza spożywanie nabiału, ale eliminuje mięso i jaja;
- owowegetariańska – dopuszcza spożywanie jaj, ale eliminuje mięso oraz nabiał;
- pescowegetariańska – dopuszcza spożywanie jaj, produktów mlecznych oraz ryb;
- semiwegetariańska – z diety wyklucza się tylko czerwone mięso, dozwolone są ryby, nabiał i jaja, można spożywać także drób;
- fleksitarianizm – bardzo popularna ostatnio dieta, okrzyknięta jedną z najzdrowszych; polega na stosowaniu diety wegetariańskiej na co dzień i tylko okazjonalnym spożywaniu mięsa.
Dieta wegetariańska a witaminy, makroskładniki oraz ich suplementacja
Wielu przeciwników diety wegetariańskiej oraz wegańskiej jako jeden z argumentów podaje, że te diety nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości białka, witaminy b12 czy też żelaza. Jak w każdej diecie możemy spożywać niskowartościowe produkty, dzięki którym nie dostarczymy odpowiednich składników. Diety wykluczające mięso skupiają swoją uwagę głównie na odżywczości. Jednak jak te domyślenia wyglądają w codziennym życiu osób na diecie wege?
Białko
Jeżeli chodzi o białko roślinne to bardzo dużo znajduje się go w soczewicy, ciecierzycy, fasoli, bobie, grochu, soi i produktach sojowch (np. tofu), orzechach, komosie ryżowej, kaszy jaglanej, nasionach dyni i słonecznika, nasionach chia, mleku i przetworach mlecznych, serach twarogowych, jogurtach oraz jajach. Białko jest bardzo ważnym makroskładnikiem, który bierze udział w ochronie nas przed infekcjami, procesach metabolicznych, oraz jest podstawowym budulcem dla naszych mięśni.
Witamina C
Witamina C to papryka, natka pietruszki, pomidory, kapusta, brukselka, truskawki, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, kiwi, kiszone warzywa. Witamina C wpływa pozytywnie na funkcje regeneracyjne naszego organizmu, poprawia naszą odporność oraz poprawia syntezę kolagenu.
Wapń
Wapnia znajdziemy dużo w nasionach roślin strączkowych, warzywach liściastych, algach, nasionach sezamu, suszonych figach, orzechach, mleku i przetworach mlecznych. Wapń jest podstawowym składnikiem budulcowym kości oraz wpływa też na pracę układu nerwowego.
Żelazo
Żelazo w diecie wegetariańskiej wchłoniemy z nasion roślin strączkowych, zielonych warzyw, alg, nasion i suszonych moreli. Jeżeli nadal brakowało by nam białka, bo na przykład ćwiczymy na siłowni to jego suplementacja w aktualnych czasach jest bardzo prosta, mamy szeroki wybór białka w proszku pochodzenia roślinnego (soja, konopie). Ważne jest aby dostarczać odpowiednią ilość żelaza w diecie. Sprzyja lepszej wydolności oddechowej oraz regeneracji mięśni.
Wegetarianizm a weganizm – różnice diet
Jak można zauważyć w diecie wegetariańskiej uznajemy do spożycia produkty które pochodzą od zwierząt, nie ma też negatywnego podejścia do choćby elementów garderoby takich jak buty czy paski, które są wykonane z prawdziwej skóry. Natomiast weganizm odrzuca możliwość jedzenia jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego jak i wszystkich ich przetworów takich jak ser, weganie zazwyczaj nie kupują również ubrań, czy jakichkolwiek przedmiotów wykonanych z materiałów które pochodziły od zwierząt, głównie chodzi tutaj o kupowanie takich rzeczy nowych ze sklepu, bo niektórzy dopuszczają kupno przedmiotów z drugiej ręki, by nic się nie marnowało, jednak jest to kwestia zależna od tego jak bardzo jest ktoś radykalny wobec weganizmu. Tyczy się to również kosmetyków, które są lub były testowane na zwierzętach.
Podsumowanie
W skrócie wegetarianizm nie posiada w diecie mięsa (wraz z rybami), wegetarianie jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego oraz nie mają nic przeciwko przedmiotom które są wykonane z materiałów zwierzęcych. Natomiast weganie oprócz tego, że nie jedzą mięsa dodatkowo nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego. Większość wyklucza zakup kupna nowych przedmiotów posiadających materiały pochodzenia zwierzęcego oraz nie korzystają z kosmetyków które były testowane na zwierzętach. Pomimo braku spożywania mięsa nadal obie strony są w stanie dostarczyć wystarczająco witamin i makroskładników.
Źródła:
- Małgorzata Brzezińska – Wegetarianizm a weganizm – różnice oraz podobieństwa, Maczfit [29.01.2024]
- Wegetarianizm, a weganizm – różnice oraz podobieństwa, Fit King [29.01.2024]
Oprac: Natalia Musiolik, Kraków 2024, CC BY 4.0 Attribution 4.0 International