Weganizm dla klimatu i środowiska jest bardzo ważny. Niszczenie środowiska naturalnego i zmiany klimatyczne często są kojarzone z przemysłem energetycznym. Od niedawna ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że wpływamy na środowisko nie tylko ze znanych powodów ale i jedząc mięso i nabiał.
Czy weganizm może powstrzymać kryzys klimatyczny?
National Geografic donosi, że wycofywanie się z przemysłowej hodowli zwierząt i rekultywacja terenów porolniczych, powstrzymałyby wzrost emisji gazów cieplarnianych w atmosferze na 30 lat. W tych wnioskach opiera się o badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy przeanalizowali modele klimatyczne. Weganizm dla klimatu i środowiska to ważna alternatywa pozwalająca zatrzymać zachodzące zmiany.
Wśród korzyści dla klimatu związanych z przejściem na weganizm naukowcy wymieniają ograniczenie emisji dwutlenku węgla i metanu pochodzących z przemysłowej hodowli zwierząt. Również odzyskiwanie i ponowne zalesianie terenów obecnie wykorzystywanych pod farmy, ubojnie i zakłady przetwórstwa mięsnego, czy uprawę paszy ma wielkie znaczenie. Więcej terenów zielonych i mniej szkodliwych gazów w atmosferze pozwoliłoby na pewien czas wyhamować efekt cieplarniany. Profesor Patric Brown emerytowany profesor biochemii z Uniwersytetu Stanforda tak mówi o wpływie weganizmu na zmiany klimatu:
Ograniczenie lub wyeliminowanie hodowli zwierząt powinno znajdować się na szczycie listy potencjalnych rozwiązań klimatycznych. Mam nadzieję, że inni, w tym przedsiębiorcy, naukowcy i globalni decydenci, uznają, że jest to nasza najlepsza i najbardziej bezpośrednia szansa na odwrócenie trajektorii zmian klimatycznych i wykorzystają tę okazję
Badania naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie
Jak wynika z nowej, wyczerpującej analizy naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie diety roślinne wytwarzają o 75 procent mniej gazów cieplarnianych niż dieta bogata w mięso. W tym kontekście hasło weganizm dla klimatu i środowiska jest jak najbardziej uprawnione i w dodatku poparte szeroką analizą badawczą.
Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali nawyki żywieniowe ponad 55 000 Brytyjczyków, opierając się na danych z ponad 38 000 gospodarstw w 119 krajach, aby ocenić wpływ ich diety na środowisko. Badania naukowców stanowią najszerszą dotychczas próbę powiązania danych dotyczących spożycia żywności z danymi na temat wpływu produkcji żywności na środowisko.
Wyniki
Analiza wykazała, że diety roślinne wytwarzają nie tylko o 75 procent mniej gazów zatrzymujących ciepło, ale również generują o 75 procent mniej zanieczyszczeń wody i zużywają o 75 procent mniej ziemi niż diety bogate w mięso. Diety niskomięsne, czyli zawierające 50 gramów mięsa lub mniej, wytwarzają mniej więcej o połowę mniej gazów zatrzymujących ciepło, o połowę mniej zanieczyszczeń wody i zużywają o połowę mniej ziemi niż diety bogate w mięso. Diety pescatarian działają lepiej niż diety niskomięsne, podczas gdy diety wegetariańskie działają lepiej niż diety pescatarian, chociaż różnice między tymi trzema dietami są niewielkie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Food.
Nasze wybory żywieniowe mają duży wpływ na planetę. Ograniczenie ilości mięsa i nabiału w diecie może mieć duży wpływ na Twój ślad żywieniowy.
stwierdził w oświadczeniu Peter Scarborough, badacz z Uniwersytetu Oksfordzkiego i główny autor badania.
Weganizm dla klimatu i środowiska
We współczesnym społeczeństwie zwiększone spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego i cukru powoduje wzrost problemu nadwagi i otyłości na świecie. Nieodpowiednia dieta (mało owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych oraz duże spożycie mięsa) to jeden z najważniejszych czynników powodujących przedwczesną śmierć i zwiększających ryzyko chorób. Śmierć jednej na pięć osób związana jest ze złymi nawykami żywieniowymi. Dlatego nie tylko należy pamiętać, że fraza weganizm dla klimatu i środowiska benefituje naszej planecie ale również naszemu zdrowiu.
Jak weganizm może zmienić świat?
Zdrowie człowieka
A zatem hasło weganizm dla klimatu i środowiska należałoby uzupełnić o korzyści dla zdrowia człowieka. Biorąc pod uwagę badania naukowców można stwierdzić, że dieta roślinna jest nie tylko najskuteczniejszym sposobem minimalizacji szkód wyrządzanych środowisku, ale także szansą na zdrowe i długie życie każdego z nas.
Dieta roślinna lub wegetariańska, a nawet ograniczenie spożycia mięsa i nabiału, to najlepszy sposób na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Lepszy nawet niż pozbycie się samochodu, gdyż spaliny odpowiadają „tylko” za emisję gazów cieplarnianych, a hodowla przemysłowa to dodatkowo erozja gleby, zatrucie powietrza, zużycie ziemi i wody.
Źródła:
- Katarzyna Grzelak, Globalne przejście na weganizm może opóźnić kryzys klimatyczny.”, National Geografic [29.01.2024]
- Roślinniejemy – blog , Roślinne Jemy[29.01.24]
Oprac: Zuzanna Świątkowska, Kraków 2024, CC BY 4.0 Attribution 4.0 International