Zmiana diety na wegańskie produkty wiąże się z zupełną odmianą nawyków żywieniowych. W przeciwieństwie do krótkoterminowych, modnych diet, które zachęcają do spożywania określonych potraw, przejście na weganizm oznacza zastąpienie niektórych podstawowych składników. Po ustaleniu, jakie zamienniki należy wprowadzić, możemy dalej normalnie gotować posiłki, korzystając z tych alternatyw.
Gdzie kupować gotowe wegańskie produkty?
Jeśli nie czujemy się pewnie w kuchni, wegańskie produkty są dla nas tajemnicą i tworzenie odpowiednich dla wegan produktów wolimy pozostawić ekspertom, należy najpierw zajrzeć do lokalnego supermarketu, aby zobaczyć, co oferuje w swojej przyjaznej dla wegan linii.
Na blogu Najlepsze Sklepy z Wegańskim Jedzeniem można sprawdzić, które supermarkety są najwyżej oceniane pod kątem kupowania wegańskich produktów. Carrefour i Kaufland mają duży wybór wegańskich wyrobów, deserów, mrożonek, a nawet przekąsek. Świetne wegańskie produkty są obecne w ofercie Lidl i Biedronka, a w Netto, Aldi i Auchan również można znaleźć wege-pyszności. Produkty takie jak komosa ryżowa, soczewica, awokado, banan, hummus, szpinak i ziemniaki są dostępne w każdym supermarkecie.
Komponowania wegańskich posiłków można nauczyć się wpisując np. „kurs gotowania Warszawa” w wyszukiwarce Superprof. Pod linkiem poniżej znajdziemy filmik do prostej wege potrawy, od której przygotowania możemy zacząć swoją przygodę ze zdrowym (i pysznym) weganizmem – Smacznego!
Wegańskie produkty – zamienniki produktów „tradycyjnych”
Z pewnością konieczne będzie znalezienie przepisów wykorzystujących wegańskie produkty, które można zastosować, oraz zmiana sposobu, w jaki konsumujemy w ciągu dnia (aby upewnić się, że mamy wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych w diecie), ale istnieje wiele produktów wegańskich, które przygotujemy zgodnie z planem nowej diety niezwykle łatwo.
Oto lista zawierająca wegańskie produkty będące zamiennikami „tradycyjnych”, które z pewnością staną się podstawowymi składnikami takiej diety.
1. Mięso
Można znaleźć produkty, które smakują jak mięso i mają podobną konsystencję (wegańskie burgery, klopsiki, kiełbaski, bekon, wołowina, paszteciki i nuggetsy).
2. Mleko
Mleko krowie jest łatwe do zastąpienia i ma wiele alternatyw: mleko sojowe, ryżowe, owsiane, migdałowe i wiele innych. W naszych osiedlowych sklepach może nie być wielkiego wyboru, ale na pewno znajdziemy co najmniej dwie alternatywy odmiany mleka krowiego w standardowym markecie.
3. Ser
Istnieje wiele wegańskich substytutów sera, z których wszystkie są dostępne w kawałkach, plasterkach lub starte. Na przykład tofu jest doskonałym zamiennikiem sera ricotta, a mozzarella daiya jest świetnym dodatkiem do pizzy. Smaku dodadzą zioła i przyprawy, a odżywcze drożdże pomogą odtworzyć serowy smak. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszystkie sery z etykietami wegetariańskimi są wegańskie (niektóre zawierają kazeinę, która nie jest wegańska – przed zakupem trzeba sprawdzić etykietę).
4. Jaja
Tofu jest także wyborna dla jajecznicy, oraz pojawia się w wielu wegańskich przepisach, jako zamiennik jajek (w miękkiej formie). Do wiązania można zaś użyć płatków owsianych, pasty pomidorowej, mąki owsianej lub sojowej, bułki tartej lub skrobi kukurydzianej. Mąka z ciecierzycy jest dobra do zrobienia omletów, a aquafaba do bezy lub jako majonez.
5. Masło
Roślinne masła jak inne wegańskie produkty można znaleźć w większości dużych sklepów spożywczych i są one lepsze od margaryny. Alternatywnie zamiast masła można użyć oleju słonecznikowego lub oliwy.
6. Jogurt
Wegańskie jogurty o smaku owocowym i naturalnym goszczą na półkach w supermarketach, zarówno do spożywania jako deser, jak i do gotowania. Z najlepszych marek m0żemy wyróżnić; Alpro, Platon oraz Go vege.
7. Bulion mięsny
Wystarczy po prostu zastąpić bulion wołowy, jagnięcy lub drobiowy wywarem z warzyw. W sklepach znajdziemy również wegańskie kostki z bulionu warzywnego lub bulion warzywny w słoiczku.
8. Miód
Można znaleźć wiele słodzików w postaci płynnej, które zastąpią miód. Należy uważać na te, które składają się praktycznie całkowicie z cukru, gdyż nie są zbyt zdrowe.
9. Cukier
Cukier buraczany, fruktoza, cukier daktylowy, kryształ klonu i naturalny cukier organiczny są odpowiednie dla wegan, ponieważ nie ma ryzyka pestycydów, ani nie są rafinowane przy użyciu produktów pochodzenia zwierzęcego.
10. Czekolada i Lody
Istnieje wiele alternatywnych wegańskich czekoladek (w tym wyroby do pieczenia), a także przyjazne dla wegan lody (na bazie soi, orzechów, ryżu i mleka kokosowego).
Czas na styl wege – to nie tak skomplikowane, jak się wydaje!
Jedną z najbardziej znanych admiratorek i propagatorek kuchni wegańskiej w Polsce jest Alicja Rokicka. Wegańskie produkty są dla niej najważniejsze. Prowadzi ona warsztaty kulinarne oraz jeden z najstarszych i najczęściej nagradzanych w Polsce blogów o tematyce wegańskiej – Wegan Nerd. W rozmowie z Katarzyną Przyborską – antropolożką kultury i redaktorką strony KrytykaPolityczna.pl opowiada o swojej wege-fascynacji, i największych zaskoczeniach uczestników prowadzonych przez nią warsztatów, a wegańskie produkty to jej oczko w głowie:
Najczęściej (są one – przyp.) takie, że gotować można szybki i bardzo smacznie. Że nie zawsze potrzebne są wielkie umiejętności i drogie składniki. Prowadzę dużo warsztatów kuchni włoskiej, gdzie gotujemy tradycyjne wegańskie potrawy, i to też bardzo dziwi i cieszy ludzi. Są takie potrawy, które zawsze zachwycają, jak focaccia, azjatyckie bułeczki bao gotowane na parze, sojonez – domowy majonez z mleka sojowego. Jeśli na warsztatach kręcimy sojonez, potem nic innego się nie liczy. Ludzie potrafią wylizywać miseczki.
Następnie kontynuuje swoje spostrzeżenia, by ująć życie zgodne z zasadami weganizmu w swoiste motto:
Zauważyłam też, że to właśnie jedzenie najbardziej interesuje ludzi. To mnie bardzo cieszy, bo gotowanie to prawdopodobnie najlepsza rzecz, jaką robię w życiu, i najlepszy dla mnie sposób na promocję weganizmu. Pokazuję, że kuchnia wegańska jest prosta, smaczna, kolorowa, fajna. To daje mi radość i myślę, że mam właściwie pracę marzenie.
Źródła:
- Dieta wegańska – 5 zasad zdrowej diety roślinnej , Blog Dietly [23.01.2024]
- Katarzyna Przyborska – Alicja Rokicka, Wegan Nerd: Pokazuję, że kuchnia wegańska jest prosta, smaczna, kolorowa, Krytyka Polityczna [23.01.2024]
Oprac: Zuzanna Świątkowska, Kraków 2024, CC BY 4.0 Attribution 4.0 International